Pages

13 February 2011

Garlic bulbils.

Do you know what this is a photo of?

These are garlic bulbils or garlic flowers.

They grow from the top of the stalk of the hard neck varieties of garlic.

They start off white and as they dry out they become more and more purple.

Many farmers of hard neck garlic remove the bulbils as they are forming to promote the growth of the bulb below the ground. At Daylesford Organics we believe in allowing a plant to grow in its natural form so we leave the bulbils on the plant. Cutting them off is like cutting off its reproductive organs.

The advantage of not removing the bulbils is that we harvest them as well as the garlic cloves when they reach maturity.

There are several things you can do with these flowers.

You can replant them. This is an economical way of building up your planting stock. It will take two years of replanting for the bulbs to reach a decent size. Alternately you could plant the bulbils in your herb garden and harvest them as spring garlic, like spring onions.

The other use for the bulbils is the one we are most excited about and that is to eat.

Over the past few weeks we have been sprinkling these gorgeous seeds on salads, bruchettas, stir fries and eggs.

They look gorgeous as a garnish, they give that delicious garlic kick and all without the bother of having to peel them or prepare them in any way.

Can you tell we are excited!!

If you buy some garlic bulbils from us over the next few weeks, we would love you to share your own personal bulbil recipe with us. Please leave a comment on this blog or email us at kate@daylesfordorganics.com

See ya.

16 comments:

Sue said...

It is making me now wish I had eggs for breakfast. They sound like a great idea to use!

teddybearswednesday said...

Loved reading this post, and finding out a bit more about garlic. The bulbs are sooo pretty too.
I love how you guys do things your own way.
xo

Anonymous said...

Damn it, now I want eggs and bulbils too... Interesting to read about them. I hope lots of people buy them off you. (The colour of those eggs are such a glorious yellow too.)

Anonymous said...

Ah! there's an old Italian guy at my local organic market that sells the bulbils. Up until a few weeks ago I didnt know what they were.
Perhaps I can pesuade him to leave his in place too & use them as you do. I'll be trying them out too!

Bang and Whimper said...

I popped in and bought some of your delicious garlic from farmer Bren last week and I munched on some of the little seed heads. When I got home I cooked up a delicious chicken and freshly dug potato dish with them. I have re-named them garlic jewels. I'm going to blog the recipe tomorrow, so I will send you the link a soon as it's done!

Bang and Whimper said...

AS promised, link top my blog featuring your garlic and bulbils!
http://tinyurl.com/4pr8utt

Melissa said...

We had our first real harvest of garlic this year (home garden only) and I figured that the flowers should be producing something that could be planted to give new life. Thanks for answering this question. I have to admit to squashing a few just to sniff the garlic scent.

Anonymous said...

Ours get saved for the next years seed trays, but if I had more like you guys doo then I'd eat them too!

Hey do you need some pest control at your place?

ZippyZippy said...

I was just hunting through Peters seed stash looking for some corriander seeds and found a container of these - will try them on my eggs next time!
They are so pretty too :)

çocuk mont said...

ÇOCUK MONT 'A HOŞGELDİNİZ !

2012 - 2013 sezonu Çocuk Mont modellerimiz yepyeni renk ve modellerle tamamlanmıştır. Çok yakın zamanda satışa sunulacaktır.

Firmamız 0-14 yaş erkek ve kız çocuk grubuna yönelik Çocuk Mont üretimi yapmaktadır. Gerek kendi ürettiği gerekse ithal ettiği ürünlerle kendimize olan güvenimiz sonsuz. Bu sene yine sizlerle olmaya devam edeceğiz.

Daha fazla ayrıntı ve bilgi için iletişim numaralarımızdan lütfen bizimle irtibata geçiniz.

çocuk montu said...

ÇOCUK MONTU FİRMA PROFİLİ

Çocuk montu üretimi alanında on yıllardır hizmet veren firmamız her geçen gün daha yeni model ve renklerle adından daha çok söz ettirmeye devam ediyor.

Gerek yerli gerekse ithal kumaşlarla işinin ustası modelistlerimizle gece gündüz çalışarak mükemmel Çocuk montu kreasyonlar oluşturmaktayız.

bebek mont said...

BEBEK MONT'A HOŞGELDİNİZ!

2012-2013 yılı bebek mont kreasyonumuz tamamlanmıştır.

Ürün kataloğumuz ve ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için online satış linkine tıklayabilirsiniz. bebek mont Toptan satış için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

bebek montu said...

Bebek montunda 20 yıldır hizmet veren firmamız en kaliteli işçiliği en uygun fiyata sunma politikasını ilke edinmiştir. Perakendecilere, Yardım kuruluşlarına, vakıflara yardımsever iş adamlarına bu güne kadar sorunsuz şekilde hizmet veren firmamız bebek montu alanında adından söz ettirmeye devam ediyor.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında ihaleye giren şahıs veya firmalar, bizlerle iletişime geçin. Bir haftada 5000 mont üretme potansiyeline ve hali hazırda 10.000 stoğa sahibiz. Sizlerle çalışmaktan mutluluk duyarız.

bebek montları said...

Genel itibari ile Türkiye piyasasında dolaşan Bebek montları ya çin işi ucuz işçilik ama buna nazaran göz alıcı renkler ve modeller veyahut iç piyasa için üretilmiş içi komple polar dışı su tutmaz soft kumaştan üretilmiş anorak tarzı Bebek montları veya yine yurt içi piyasa için üretilmiş gereçekten kaliteli Bebek montlarıdır.

çocuk montları said...

ÇOCUK MONTLARI HAKKIMIZDA


Çocuk Montları alanında on yıllardır hizmet veren firmamız sizlere en kaliteli ürünü en iyi fiyata en kısa sürede vermeyi garanti etmektedir.

Gerek kendi ürettiği gerekse anlaşmalı firmalara ürettirdiği yeri geldiğinde ithal olarak aldığı Çocuk Montları en uygun fiyatlara sizlere sunmayı görev edinmiş firmamız sizlerle çalışmaktan büyük mutluluk duyacaktır.

Gerek yardım kuruluşları gerekse yardımsever şahıs ve firmalar.. Sizler için ve çocuklarınız için en değerli Çocuk Montları Özay Group kalitesi ile sizlere ulaşmaya devam ediyor.

Firmamız yardım kuruluşları yardım gönüllüsü firma ve şahıslara dışı su tutmaz kumaş içi komple polar diz boy olarak ürettiği çok değişik renklerde ve stoklu Çocuk Montları üretimi yapmaktadır.

ucuz bot said...

Firmamız hemen her çeşit Ucuz Bot toptan olarak üretimini yapmakta ve piyasaya sürmektedir.

Hali hazırda 40.000 toptan bot stoku ile alanında lider firmalar arasında ilk sırada gelmektedir. Gerek yardım kuruluşları için ürettiği promosyon botlar gerekse en modern tasarım ve kalıplarla yapılan özel işçilikli kreasyonlar ile bu senede çok ciddi bir şekilde piyasaya girecektir.

Global dünya şartlarında ayakta kalmanın zor olması ve işçilik maliyetlerinin ülkemizde diğer ülkelere nazaran daha fazla olması nedeni ile Ucuz Bot sektörünün en önemli sıkıntısı ucuz ithal edilen ürünlerdir.

Hiçbir sağlık kaygısı düşünülmeden yanlızca maddi menfaatlere bağlı bu ucuz işçilikli ürünler ne yazık kı ülkemiz Ucuz Bot piyasasını da olumsuz yönde etkilemektedir.